در سال ۲۰۰۰ ، در اوج ظهور شرکت‌های تکنولوژی ، یک شرکت موتور جستجوی جاه‌طلب به نام گوگل ، نسخه بتای تبلیغات ( سابق ادوردز ) را با فقط ۳۵۰ تبلیغ ارائه کرد . پانزده سال بعد ، گوگل تقریبا ۵۲ میلیارد دلار درآمد خالص سالیانه را کسب کرد که نشان‌دهنده ۷۷.۸ درصد از تمام درآمد تبلیغاتی در ایالات‌متحده و ۳۰ درصد درآمد تبلیغات جهانی بود .بیشتر این درآمدها از اشتهای شرکتها برای بودن در صفحه اول گوگل بدست میاید.

 

شکی نیست که گوگل ادز یکی از مهم‌ترین داستان‌های موفقیت در تاریخچه فن‌آوری است و گوگل امروز۶۰۰ میلیارد دلاری است .

مهمترین دلیل موفقیت گوگل ادز به این دلیل بوده‌است که یکی از موثرترین روش‌های تبلیغاتی برای شرکت‌های با اندازه‌های مختلف را پوشش می‌دهد . همه ، از فروشگاه‌های کوچک و بزرگ از  همان پلت فرم استفاده می‌کنند .

اجرای یک تبلیغات موثر تبلیغاتی نیازمند کارهوشمند است . محاسبه هزینه آمدن به صفحه اول گوگل کار سختی نیست. شما می‌توانید به سادگی ۵۰۰ دلار در گوگل بگذارید و انتظار داشته باشید که مشتریان احتمالی خود را به دست آورید . در عوض , شما باید یک سری کارها را باید انجام دهید و از ابزار Targeting گوگل استفاده کنید   ابزارهایی که گوگل ادز در اختیار شما قرار می‌دهد .

برای اینکه شروع به کار کنید ، در اینجا برخی از گام‌های کلیدی که باید در نظر بگیرید این است که آیا می‌خواهید ROI  خود را در کمپین خود به حداکثر برسانید .

ROI = Return on Investment

 

مرحله ۱ : درک کنید که تبلیغات برای چه هستند ؟

 

قبل از سرمایه‌گذاری یک دلار در کمپین تبلیغاتی ، مهم است که نقاط قوت و ضعف آن را درک کنید .این نوع تبلیغات برای زمانی که مخاطب خود را به صورت دقیق هدف‌گذاری کرده‌اید بسیار مناسب است و از آن بهتر اینکه نتایج یه صورت بسیار دقیق و سریع قابل اندازه‌گیری است  که چقدر در جذب مخاطب و ایجاد فروش موفق عمل کرده‌اید .

 

از طرف دیگر تبلیغات نیاز به یک سرمایه‌گذاری قابل‌توجه و مداوم دارد و برای هر کلیک و جذب مخاطبی باید هزینه کرد .

گوگل ادز معمولا  برند سازی و آگاهی دادن به مردم برای اطلاع از وجود یک برند زیاد مناسب نیست.

چون این موضوع چیزی نیست که بشود اندازه‌گیری کرد چون تاثیر آن قابل لمس نیست. ما نمیتوانیم بفهمیم بعد از یک تبلیغ چقدر در ذهن مخاطب تاثیر گذاشته‌ایم ولی برای موضوعی مثل فروس و جذب مخاطب برای ثبت نام در لیست خاص میشود براحتی نتایج را بصورت دقیق اندازه‌گیری کرد.

 

 

زمانی که کمپین خود را طراحی می‌کنید ، نقاط قوت و ضعف خود را در ذهن داشته باشید و آگاهی از برند را برای انواع دیگر تبلیغات دیگر حفظ کنید .

 

مرحله ۲ : تحقیق و درک مخاطبان هدف‌تان

در این نقطه ، شما هنوز هم نباید یک دلار در تبلیغات سرمایه‌گذاری کنید . در عوض ، باید زمان و منابع را برای درک کامل مخاطبین خود سرمایه‌گذاری کنید . به انواع مکان‌هایی که مخاطبین هدف شما وقت صرف می‌کنند نگاه کنید  کدام رقیب کمپین ‌های تبلیغاتی موثری را اجرا می‌کنند ؟

شما می‌توانید از google keyword planner برای تحقیق بسیاری از این موضوعات استفاده کنید ، بدون اینکه یک دلار خرج کنید . از گوگل متشکرم !

 

 

مرحله ۳ : برای هر کمپین هدف خاص و مشخصی تعریف کنید و آن‌ها را ترکیب نکنید .

اگر می‌خواهید بخش قابل‌توجهی از بودجه بازاریابی خود را خرج کنید ، خیلی راحته که بیش از حد بلند پروازانه وارد کمپین تبلیغاتی شوید . با این حال ، ضروری است که یک هدف خاص برای هر کمپین انتخاب کنید . انجام این کار ، بازدهی سرمایه کمپین را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد .

مرحله ۴ : ایجاد یک صفحه فرود هدفمند برای تبلیغتان

شاید بزرگ‌ترین اشتباهی که شرکت‌ها در تبلیغات خود انجام می‌دهند ،اینست که ترافیک را از تبلیغات  خود به صفحات اصلی  سایت خود هدایت می‌کنند . خیلی وقتا ، این شرکت‌ها در تبلیغات سرمایه‌گذاری می‌کنند، ولی چون از این نوع اشتباهات انجام می‌دهند و به نتایج خوبی نمیرسند همه جا حرف از این موضوع میزنن که تبلیغات گوگل پول هدر دادنه .

در واقع صفحات خانگی مکان وحشتناکی برای هدایت ترافیک مستقیم است .  یه لحظه خودتان را جای مخاطب بگذارید مورد آن فکر کنید : کاربران در جستجوی یک چیز خاص در هنگام جستجو هستند . با هدایت آن‌ها به صفحه اصلی شما – که به احتمال زیاد ده‌ها عنصر و گزینه‌های مختلف در آن وجود دارد – شما به سادگی زمان خود ( و پول شما ) را هدر داده‌اید .

در عوض ، شما باید صفحاتی را که به شدت شخصی ‌سازی و هدفمند شده‌اند را بسازید که مستقیما به جستجویی که کاربر وارد گوگل می‌کند ارتباط داشته باشد . صفحات فرود باید همیشه یک هدف داشته باشند . برای هر هدف تبلیغاتی خاص و تبلیغ محصول خاص باید صفحه فرود مختص آن محصول ایجاد شود .

 

 

مرحله ۶ : تایید مجدد(Return on Investment)ROI

زمانی که کمپین خود را شروع کردید ، اهداف ویژه‌ای را مشخص می‌کنید . هنگامی که کمپین راه‌اندازی شد و در حال اجرا است، مطمئن شوید که شما در واقع بازگشت سرمایه‌ای که پیش‌بینی می‌کنید را بدست میاورید .

محاسبه این مقدار به اندازه کافی ساده است : مقداری که برای هر کلیک پرداخت می‌کنید را در نظر بگیرید و آن را با درصد کلیک روی آن ضرب کنید . این هزینه را با هر مدل سود که می‌خواهید مقایسه کنید – هر چیزی از حاشیه سود بر یک محصول واحد تا ارزش واقعی مشتری یک مشتری .

مرحله ۷ : تست و تست و دوباره تست

کار کمپین تبلیغاتی هرگز انجام تمام نمیشه که یکبار اجرا کنی و تمام. ، باید مرتبا تنظیمات کمپین را چک کنی و تغییر بدی . تغییرات کوچک روی آگهی ، کلمات کلیدی ، صفحات فرود و هر چیز دیگر را امتحان کنید تا ببینید چه کار می‌کند و چه اتفاقی می‌افتد .

حتی یک بهبود کوچک در ROI هم می‌تواند تفاوت بزرگی در بلند مدت داشته باشد ، پس به آن نگاه کنید .

avatar
  Subscribe  
Notify of